Runy BTC już dostępne - Kop i Kupuj pierwsze tokeny oparte na bitcoinowych smart kontraktach!


Runes BTC

Po miesiącach oczekiwania protokół Runes BTC oficjalnie wystartował, umożliwiając użytkownikom kopaniei kupowanie swoich pierwszych tokenów opartych na Bitcoinowych smart kontraktach. To kamień krok naprzód w ewolucji ekosystemu Bitcoina, gdyż wprowadza możliwości zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i pieniądza programowalnego do największej na świecie kryptowaluty.

Czym są Runes BTC?

Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę, Runami BTC warto wyjaśnić czym one są. To rodzaj tokenów smart kontraktowych zbudowanych na łańcuchu bloków Bitcoina. Umożliwiają one tworzenie transakcji warunkowych, zdecentralizowanych aplikacji i pieniądza programowalnego, wykorzystując przy tym bezpieczeństwo i niemożność zmiany historii transakcji sieci Bitcoina. Runes BTC są zaprojektowane tak, by być wysoce elastycznymi i możliwymi do dostosowywania, umożliwiając programistom budowanie różnorodnych innowacyjnych aplikacji.

Runy zostały po raz pierwszy zaproponowane we wrześniu 2023 roku przez Caseya Rodarmora, człowieka stojącego za Ordinals, które wprowadziło koncepcję NFT do sieci Bitcoina. W wyniku tego rozpoczęto rozwój standardu BRC-20, umożliwiającego handel tokenami zamiennymi na Bitcoinie. Pomimo swojej funkcjonalności, handel tokenami BRC-20 był uciążliwym i technicznie wymagającym procesem. Runy to technologia, która obiecuje uprościć wiele procesów, dostarczając bardziej efektywną, bezpieczną metodę tworzenia tokenów, skupiając się na zwiększeniu łatwości użycia dla aplikacji DeFi i memowych monet. Moment wprowadzenia Runes, zbiegający się z Halvingiem Bitcoina, nie mógł być lepiej wybrany, co potencjalnie może prowadzić do dynamicznego etapu wzrostu cen i możliwościrozwoju w ramach ekosystemu. 

Jak kupować Runy BTC?

Jeśli nie interesuje Cię tworzenie własnych Runów BTC, możesz je kupić od innych użytkowników lub na giełdach. Oto jak:

  1. Znajdź giełdę: Szukaj online na giełdach lub w serwisach obsługujących Runy BTC, takich jak zdecentralizowane giełdy (DEX) lub specjalistyczne miejsca handlu Runami.
  2. Wybierz Run: Przejrzyj dostępne Runy BTC i wybierz ten, który spełnia Twoje potrzeb.
  3. Złóż zamówienie: Złóż zamówienie na wybrany Run, określając cenę i ilość, którą jesteś gotów zapłacić.
  4. Odbierz swój Run: Po potwierdzeniu transakcji, Run zostanie przetransferowany do Twojego portfela.

Warto zapoznać się z infrastrukturą, która już powstała do obsługi handlu, kopania i przechowywania Runów:


Do przechowywania Runów trzeba mieć adres zgodny z forkiem BTC - Taproot
. Zwykły adres BTC nie będzie pokazywał kupionych Runów.

Obecnie takie adresy oferują portfele:

  • OKX,
  • UNISAT,
  • XVerse.

To łatwe w obsłudze porfele, które posiadają rozszerzenia do przeglądarek, co pozwala je obsługiwać podobnie jak Metamask.  

Grafika pokazuje, także przydatne narzędzia do analizy i przeglądania dostępnych na rynku Runów. Natomiast między innymi Luminex czy Runes Terminal to miejsca, gdzie będą pojawiały się nowe projekty. 

Do najważniejszych giełd Runami można zaliczyć Rune Pro, Rune Bitcoin, Magic Eden. Jednak zakupu czy kopania Runów można dokonać, także za pośrednictwem portfelii Unisat i XVerse.

Jakie perspektywy dla rynku Runów BTC?

Rozpoczęcie powstania Runów BTC oznacza początek nowej ery dla ekosystemu Bitcoina. Wraz z tym, jak coraz więcej użytkowników i programistów zacznie eksplorować możliwości Runów BTC, możemy spodziewać się wzrostu innowacyjnych aplikacji i przypadków użycia. Niektóre potencjalne obszary wzrostu obejmują:

  1. Finanse zdecentralizowane (DeFi): Runy BTC mogą umożliwić tworzenie zdecentralizowanych platform pożyczkowych, handlowych.
  2. Gry: Runy BTC mogą być wykorzystane do budowy zdecentralizowanych gier i interaktywnych aplikacji na łańcuchu bloków Bitcoina.
  3. Zarządzanie łańcuchem dostaw: Runy BTC mogą umożliwić warunkowe systemy płatności dla zarządzania łańcuchem dostaw i logistyki.

Podsumowanie

Wystartowanie Runów BTC to znaczący kamień milowy dla ekosystemu Bitcoina, oferując nowy poziom programowalności i elastyczności dla użytkowników i programistów. Warto zaangażować się i odkryć możliwości tej ekscytującej, nowej technologii. W następnych artykułach napiszemy więcej o poszczególnych porfelach przeznaczonych dla Runów BTC, a także o giełdach, gdzie można zapoznać się z najnowszymi projektami.

Dodaj Komentarz

Nowsza Starsza
Home Ads
Home Ads