Runy stanowią 68% wszystkich transakcji bitcoin od Halvingu

 

Wpływ Runów BTC na górników i stabilność sieci

Runy stanowiły, aż 68% transakcji Bitcoin od czasu halvingu, jednak opłaty uzyskiwane przez górników Bitcoin zaczęły maleć.

Liczba transakcji i opłat górniczych

Od swojego uruchomienia 20 kwietnia, protokół Runów przetworzył ponad 2,38 miliona transakcji, zgodnie z panelem analitycznym Dune Analytics udostępnionym przez firmę badawczą Crypto Koryo. Runy odpowiadały za 68% wszystkich transakcji Bitcoin, gdy porównano je z zwykłymi transakcjami Bitcoin peer-to-peer, BRC-20 i Ordinals.

23 kwietnia Runy odnotowały najwyższą liczbę transakcji, przekraczającą 750 000. Jednakże, następnego dnia liczba transakcji się zmniejszyła o prawie połowę, do 312 000.

Duża część początkowego popytu wynikała z bloku halvingowego 840 000, gdzie użytkownicy rywalizowali o najcenniejszy niewymienialny token w historii Bitcoina - korzystając z protokołu Runów do kopania"rzadkich satoshi".

W rezultacie Runy stanowiły ponad 2,4 miliona dolarów opłat górniczych, ponad 70% wszystkich opłat w dniu halvingu.

Protokół runów a model UTXO

Podobnie jak BRC-20, Runy to protokół wykorzystujący sieć Bitcoin. Wykorzystuje opłaty w Bitcoinach, aby generować nowe tokeny.

Jednakże, Runy wykorzystują model Unspent Transaction Output (UTXO), aby "kopać" nowe tokeny w sieci Bitcoin. Jest to przeciwieństwo modelu konta "inskrypcji" Ordinals, zgodnie z wyjaśnieniem działania protokołu przez Rodarmora.

Protokół pozwala użytkownikom nadawać poszczególnym satoshi unikalne numery identyfikacyjne i wbudowywać je w dowolne dane bezpośrednio w łańcuchu bloków Bitcoin.

Czy runy uratują walczących górników?

Halving Bitcoina spowodował zmniejszenie nagród dla górników z 6,25 BTC do 3,125 BTC, co stanowi groźny cios dla dochodów górników Bitcoin.

Protokół Runów początkowo został uznany za zbawienie dla górników walczących o przetrwanie. Ma on na celu dostarczenie nowego źródła dochodu. Jednakże, ta kwestia została poddana w wątpliwość, ponieważ dzienna łączna liczba opłat wahała się między 33% a 69% po halvingu.

Społeczność jest podzielona, czy Runy zapewnią stabilny strumień dochodów dla górników Bitcoin. Pomimo tych obaw, Indeks Położenia Górników Bitcoin (MPI) wahał się od -1 do -0,15 po halvingu, zgodnie z danymi z CryptoQuant. Oznacza to brak znaczącego ruchu w portfelach Bitcoin górników, nie ma jasnych przesładnek do wyprzedaży. Sytuacja może ulec zmianie, gdyż Runy mogą nadal tracić na znaczeiu, zwłaszcza gdy początkowy entuzjazm wokół ich wydania opadnie.

Więcej o infrastrukturze protokołu Runów tutaj:

https://www.kryptonomika.pl/2024/04/runy-btc-juz-dostepne-kop-i-kupuj.html

Dodaj Komentarz

Nowsza Starsza
Home Ads
Home Ads